Kako pripraviti avto na brezskrbne počitnice

Kako pripraviti avto na brezskrbne počitnice

Ste med tistimi, ki si letnih počitnic in dopusta ne predstavljajo brez uporabe njihovega avtomobila? Potem verjetno veste, da si poštenih priprav na počitnice in letni dopust ne zaslužite samo vi, deležen naj jih bo tudi vaš avtomobil.

 

Med vožnjo poskrbite zase in svoje zdravje

Začnimo kar pri vozniku, ker je njegovo dobro psihofizično stanje eden izmed predpogojev za uspešen začetek in zaključek potovanja v dopustniške kraje. Večina strokovnjakov je mnenja, da so za začetek počitniških potovanj najbolj primerni dnevi, ko nam ni potrebno obiskati službe. Potrebno pa je paziti tudi na prehranjevalne navade in svoje zdravje, zato pred daljšimi potovanji zaužijte predvsem lahko prebavljivo hrano (sadje, zelenjava, keksi …), poskrbite pa tudi za zadostno količino v avtomobilu shranjene tekočine (voda, ledeni čaj, ipd.), ki naj bo zaradi varnosti shranjena v plastenkah ali steklenicah. Ob tem je pomembna tudi izbira primernega odlagalnega prostora za hranjenje tekočine v avtomobilu, saj si ne želite, da bi se plastenke ali steklenice s tekočino v potniški kabini ob morebitnem trčenju spremenile v nekontrolirane izstrelke z občutno povečano maso.

 

Preglejte avto in ne pozabite na dokumente

Pred odhodom na željeno počitniško destinacijo se pozanimajte o tamkajšnjih lokalnih navadah, stroških cestnine in posebnostih veljavne cestne zakonodaje, ker vas bo njeno nepoznavanje lahko drago stalo. Ob tem ne smete pozabiti na veljavno zeleno karto (mednarodno potrdilo o zavarovanju avtomobilske odgovornosti), potrebujejo jo vsi vozniki, ki nameravajo potovati v tujino. V vozilu pa naj se za vsak slučaj nahaja tudi vsaj en izvod neizpolnjenega Evropskega poročila o prometni nesreči. Nekaj nasvetov kako pravilno izpolniti Evropsko poročilo si lahko preberete v prispevku Evropsko poročilo - osem nasvetov za pravilno izpolnjevanje.

Ob vožnji na dopust se ne obnašajte kot 'ultramaratonec'. Na vsaki dve uri se ustavite in si privoščite približno pol ure počitka, ki ga lahko izkoristite tudi za potešitev lakote, ker prehranjevanje za volanom avtomobila, ki je v gibanju, ni priporočljivo.

Pred začetkom dopusta in odhodom na pot preverite tudi stanje vašega avtomobila. Ob tem pomislite tudi na servisne intervale, ker se vam v primeru neznanja lahko zgodi, da bo vaš avtomobil zahteval obisk servisa ravno takrat, ko ste na dopustu. Glede možnih posledic ob neupoštevanju predpisanih servisnih intervalov se posvetujte s servisnimi strokovnjaki, ki imajo za takšne priložnosti pripravljene tudi akcije preventivnih pregledov vozil, kjer se posvetijo celotnemu vozilu. Veliko takšnih preventivnih dejavnosti pred dopustniško vožnjo pa lahko opravite sami.

 

Pregled pnevmatik pred dopustom

Ena izmed bolj pomembnih preventivnih dejavnosti je povezana s kontrolo nameščenih pnevmatik, ker so avtomobili ob dopustniških vožnjah po navadi veliko bolj otovorjeni kot ob vsakodnevnih vožnjah. Ob tem morate obvezno upoštevati navodila proizvajalca avtomobila glede višjega zračnega tlaka v pnevmatikah v primeru bolj otovorjenega vozila. Nekateri strokovnjaki ob tem priporočajo še malenkostno višji (+0,2 bara) zračni tlak v vsaki nameščeni pnevmatiki kot ga predvideva proizvajalec avtomobila. Pomembna pa je tudi višina preostalega profila pri vsaki izmed nameščenih pnevmatik. V večini držav imate lahko na vozilu nameščene pnevmatike z najmanj 3 mm profila, medtem ko se pametni ljudje odpovedo pnevmatiki že v primeru, ko ima manj kot 4 mm profila, ker je takrat praktično že neuporabna. To je očitno predvsem v primeru dežja ali pa mokre vozne podlage, ko takšna pnevmatika ne more več uspešno iztisniti vode.

 

 

Pazite na avtomobilske tekočine in vetrobransko steklo

Pred odhodom se je potrebno posvetiti tudi tekočinam, ki zagotavljajo nemoteno delovanje pogonskega sklopa in poskrbijo tudi za dobro preglednost iz vozila. V tem primeru govorimo o kontroli nivoja tekočine za pranje vetrobranskega stekla, preveriti pa je potrebno tudi nivo hladilne motorne tekočine, nivo motornega olja in nivo zavorne tekočine. Pozornost je potrebno nameniti tudi vzmetenju ter električnemu (kontrola akumulatorja in delovanja brisalcev, vseh zunanjih svetil in smerokazov), hladilnemu (iskanje morebitnih poroznih cevi) in zavornemu sistemu (kontrola zavornih cevi in zavornih sposobnosti) avtomobila. Istočasno je potrebno odpraviti tudi kakšne manjše poškodbe vozila, sploh v primerih, ko imate na vozilu nameščeno rahlo poškodovano vetrobransko steklo, ki daljšega in bolj stresnega potovanja v vroče kraje morda sploh ne bo preživelo.

Čeprav je spuščeno bočno steklo najbolj uveljavljen način hlajenja avtomobila, je danes je klimastka naprava v avtomobilih že standard. Da pa nam dobro dela, jo je potrebno redno vzdrževati - redni pregledi in polnjenje klime so za brezskrben (in ohlajen) dopust nuja.

 

Na kaj ne smete pozabiti, ko vozite v tujini

V vozilu, s katerim se odpravljate na dopust, ne sme manjkati še nekaj za varnost zelo pomembnih stvari:

  • paket prve pomoči,
  • varnostni trikotnik,
  • orodje za dvig avtomobila in menjavo pnevmatike
  • opozorilni jopič

Posebno pozornost namenite opozorilnim jopičem, sploh ob obisku Italije in Francije, medtem ko bodo Grki od vas pričakovali tudi to, da v vozilu ob obisku njihove dežele hranite tudi gasilni aparat. Brigo pa velja nameniti tudi rezervnemu kolesu, ker nanj ob kontroli pritiska v pnevmatikah po navadi pozabimo. Strokovnjaki svetujejo tudi menjavo rezervne pnevmatike na vsakih šest let. Pred potjo poskrbite in pomislite na vse. Nesreče v tujini med dopustom si ne želi nihče.

 

Pravilno razporedite in namestite prtljago v vozilu

Tudi počitniško otovarjanje vozila je potrebno izvesti v pravilnem ritualu, ki predvideva, da bodo najtežje stvari vedno shranjene v prtljažniku, po možnosti pred ali pa nad zadnjo osjo avtomobila. Kup naložene prtljage in tovora ob tem iz varnostnih razlogov ne sme presegati višine nameščene zadnje police ali roloja. V nasprotnem primeru si raje omislite predelno mrežo prtljažnika. Podobno velja tudi za pametne telefone in ostale podobne naprave - med vožnjo poskrbite za njihovo hranjenje na primernih prostorih, ki jim bodo v slučaju nenadnega močnega zaviranja ali prometnega trka preprečili prosto gibanje v notranjosti potniškega prostora, saj se lahko drugače spremenijo v nevarne izstrelke. Na splošno velja pravilo, ki pravi, da v vozilo najprej naložimo najtežje stvari in čisto na koncu, preden se odpravimo na pot, dodamo najvrednejše stvari, ker so znani primeri, ko so vlomilci vdrli v vozilo in iz njega odtujili stvari pred samim odhodom na potovanje. 

 

 

Strešni prtljažnik in prevoz prtljage na strehi avtomobila

Veliko ljudi se ob pripravi avtomobila za potovanje odloči tudi za namestitev strešnega kovčka. Tudi v tem primeru je potrebno upoštevati nekaj omejitev. Strešni kovček ni namenjen prevozu težjih stvari, le-te sodijo v avtomobilski prtljažnik, poleg tega vam bo nameščeni strešni kovček občutno poslabšal vozne lastnosti in zmogljivosti ter lahko močno privzdignil povprečno porabo (130 km/h: + 2 litra na 100 prevoženih kilometrov). Strokovnjaki odsvetujejo tudi prevoz koles na strehi. Pri hitrostih, ki so višje od 100 km/h vam bo nameščeno kolo na strehi avtomobila privzdignilo povprečno porabo za približno 40 odstotkov. 

 

Želite ob vožnji na dopust in povratku privarčevati nekaj dodatnega denarja?

Varčna vožnja ni samo modna muha, temveč dobra praksa in navada, katere rezultat je večja varnost na cesti in seveda - prihranek. Pri avtomobilu s 7,4-litrsko povprečno porabo goriva na 100 prevoženih kilometrov se odpovejte vožnji po prehitevalnem pasu s 160 km/h in namesto tega križarite z zakonsko predpisanimi 130 km/h. Na približno 1600 kilometrov dolgi razdalji boste na ta način privarčevali približno 20 litrov pogonskega goriva. Ta nasvet je že pred časom podala nemška agencija DENA (Deutschen Energie-Agentur GmbH) (1).

 

Servis - kontakti

Servis Volkswagen, Audi - Porsche Ljubljana
Bravničarjeva ulica 5, 1000 Ljubljana

Servis Audi, SEAT, Škoda, Volkswagen - Porsche Verovškova
Verovškova ulica 78, 1000 Ljubljana

Servis Audi - Porsche Koper
Ankaranska cesta 10, 6000 Koper

Servis Volkswagen, Audi, Škoda - Porsche Maribor
Šentiljska c. 128a, 2000 Maribor

 


 

Servis Audi - Porsche Ptujska cesta
Ptujska cesta 150, 2000 Maribor