Električni avtomobili: nižji stroški in udobnejša vožnja - pogovor s strokovnjakom!

O prednostih električnih vozil smo se pogovarjali s strokovnjakom Dušanom Lukičem.

Električni avtomobili: nižji stroški in udobnejša vožnja - pogovor s strokovnjakom!

Električni avtomobili za bolj brezskrbno vožnjo!

Nakup električnega avtomobila ne pomeni le manjšega vpliva na okolje, ampak je pametna odločitev tudi s finančnega stališča. Z naraščanjem števila električnih polnilnic pa je tudi vožnja brezskrbna in udobna. O predostih električnih avtomobilov smo se pogovarjali z Dušanom Lukičem, vodjo projekta Nova mobilnost pri Porsche Slovenija. (1)

Vir intervjuja: AudiLab.si

Kakšne so prednosti nakupa električnega družinskega avtomobila in pod kakšnimi pogoji je to smiselno?

Nakup električnega, družinskega ali poslovnega avtomobila je smiseln za skorajda vsakogar, izjema so le tisti, ki opravljajo veliko res dolgih in hitrih poti, in tisti, ki nimajo možnosti polnjenja električnega avta doma, hkrati pa se ne želijo prilagajati omejitvam, ki jih to prinaša. Za vse ostale je električni avto odlična rešitev. Kljub nekaj višji nabavni ceni (ki pa jo precej zmanjša subvencija Eko sklada), je strošek njegove uporabe nižji od primerljivega avtomobila z motorjem z notranjim izgorevanjem. Največja razlika je pri stroških za gorivo: ti tudi pri najbolj varčnih dizelskih modelih le stežka padejo pod 4 evre za 100 kilometrov, medtem ko bo večina lastnikov električnih vozil za elektriko plačevala le okoli 1 evro na 100 kilometrov.

Ponekod je polnjenje celo zastonj - predvsem na nekaterih javnih polnilnih postajah, seveda pa ne smemo zanemariti še drugih ugodnosti. Tako je za električne avtomobile parkiranje marsikje brezplačno, ugodnejši so stroški registracije in ponekod še zavarovanja, za približno polovico nižji pa so tudi stroški rednega vzdrževanja. K temu lahko dodamo še veliko lagodnejšo vožnjo in serijsko vgrajene funkcije, ki jih je treba pri klasičnih vozilih dokupiti, kjer se to sploh da (na primer predgretje ali predhlajenje vozila prek aplikacije na pametnem mobilniku ali s časovnikom v vozilu).

Preverite tudi:

 

Audi e-tron
Audi e-tron Avtor: Audi

Kaj pa pravne osebe? Vlada je leta 2019 občutno znižala boniteto za uporabo službenih električnih vozil v zasebne namene? Kako se ta občuti na stroških službenega vozila v praksi?

V primerjavi s službenim avtomobilom z motorjem z notranjim zgorevanjem ima uporabnik električnega službenega avtomobila, ki ga uporablja tudi v zasebne namene, veliko manjše stroške. Boniteta se namreč obračuna po 0,3-odstotni namesto 1,5-odstotni stopnji . Ugodnejša boniteta za električna vozila je omejena na vozila, ki vključno z davkom na dodano vrednost ne presegajo 60 tisoč evrov, za avtomobile nad to mejo pa velja klasična boniteta. Na primer: pri Audiju e-tron s ceno 90 tisoč evrov je bruto bonitete 630 evrov, pri Audiju Q8 z isto ceno pa je bruto bonitete 1.350 evrov.

Kakšni so letni stroški električnega avtomobila v primerjavi s klasičnimi in po kolikšnem času se nakup res obrestuje?

To je zelo odvisno od modela in načina uporabe, upoštevati je treba namreč število prevoženih kilometrov in podobne dejavnike. A že hiter izračun pokaže, da uporabnik službenega vozila, ki ga vozi tudi zasebno, gorivo pa plačuje sam, pri 25.000 kilometrih na leto z Audi e-tron električnem avtomobilu pri gorivu prihrani vsaj tisočaka, pri boniteti pa še dobrih sedem tisočakov. Morebitna razlika v ceni se torej zelo hitro izenači. Zgodba je podobna tudi pri manjših, družinskih vozilih – tam razlike v ceni zaradi ugodnega financiranja in subvencije skorajda ni, pri prevoženih 15 tisoč kilometrih na leto pa je prihranek pri gorivu lahko blizu 500 evrom.

Preverite najnovejša električna vozila:

Audi e-tron
Audi e-tron Avtor: Audi

Ali naša infrastruktura polnilnic podpira dokaj udobno potovanje z električnim avtomobilom?

Polnilna infrastruktura - električne polnilnice v Sloveniji je zelo dobro razvita, saj imamo prek 800 polnilnic, med njimi bo do konca leta 2020 tudi okoli 100 hitrih polnilnic. Poleg tega so razdalje po Sloveniji kratke in jih večina sodobnih električnih avtomobilov tako ali tako zmore brez polnjenja. Povprečen Slovenec na dan prevozi manj kot 50 kilometrov, kar pomeni, da bi se z e-tronom brez polnjenja lahko vozil ves teden. Tudi poti med večjimi mesti ali do obale so povsem preproste, saj lahko na cilju avto napolnite za pot nazaj, čeprav to običajno ni potrebno. Iz Ljubljane v Portorož in nazaj boste z e-tronom prišli brez polnjenja. Tudi daljše poti izven meja Slovenije niso težavne – Audijeva kartica za polnjenje naših električnih vozil omogoča dostop do nekaj deset tisoč polnilnih postaj po Evropi, med katerimi so tudi ultra hitre polnilnice sistema Ionity, ki medtem, ko pijete kavo, avto napolnijo za nekaj 100 kilometrov poti.

Kakšen profil kupcev se v Sloveniji odloča za nakup električnih avtomobilov?

Na začetku so bili to seveda ljubitelji novih tehnologij in tisti, ki so želeli z izbiro avtomobila takoj prispevati k čistejšemu okolju. Sedaj pa so se tem pridružili tudi čisto običajni vozniki, ki so ugotovili, da je uporaba električnega avtomobila ne le ekološko, temveč tudi finančno učinkovita, hkrati pa udobnejša od klasičnega avtomobila. Nižji stroški in avto, ki vas segret ali ohlajen na želeno temperaturo vsako jutro pričaka s polnim »tankom«, bencinski servis pa vidite le še od daleč, prepričajo tudi tiste, ki sicer niso navdušenci nad vedno najnovejšo tehnologijo.

Audi e-tron
Audi e-tron Avtor: Audi

So spodbude države za prehod na električno mobilnost učinkovite? Kako hitro bomo posvojili to tehnologijo v primerjavi z drugimi državami EU?

Spodbude obstajajo, kar je pohvalno, za slovenske razmere tudi niso slabe. 4.500 evrov samo nakupno ceno zelo približa klasičnemu avtomobilu, skupen strošek uporabe pa je zato nižji. Še pomembneje je, da obstajajo tudi ugodna financiranja električnih vozil, s katerimi njihov celoten mesečni strošek uporabe (z gorivom vred) lahko znižate na nivo, ki je primerljiv ali nižji od vrednosti samega financiranja klasičnega vozila. Ko k temu dodamo še bonitete, nižje dajatve ob registraciji in še nekatere nefinančne ugodnosti (lažje parkiranje v mestu in podobno), je spodbud za lastništvo kar veliko. Bi pa bila lahko sama subvencija strukturirana drugače (na primer: nižji DDV namesto denarne subvencije), poleg tega pa bi bilo treba več spodbude nameniti tudi razvoju infrastrukture. Še bolj pa je nujna debirokratizacija postavljanja zasebnih polnilnih postaj v večstanovanjskih objektih.

Kdo je Dušan Lukič?

Dušan Lukič sodi med vodilne slovenske strokovnjake na področjih e-mobilnosti, novih oblik trajnostne mobilnosti in digitalizacije mobilnosti. V več kot dvajsetletni karieri je kot avtomobilistični novinar in urednik preizkusil več tisoč različnih avtomobilov. Odkar je sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja prvič sedel za volan električnega avtomobila, ga ta tematika neustavljivo privlači. Leta 2019 je novinarske vode zamenjal za ustvarjanje novih konceptov in storitev. V podjetju Porsche Slovenija vodi projekt Nova mobilnost.

Audi e-tron
Audi e-tron Avtor: Audi